"مهندسی مکانیک در طراحی جامدات"

دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان

گرایش های ارشد

**مهندسی مکانیک در حال حاضر دارای هشت(۸)گرایش میباشد:

۱-ساخت تولید

۲-طراحی کاربردی

۳-تبدیل انرژی

۴-مهندسی پزشکی ـ بیو مکانیک

۵-سیستم محرکه خودرو

۶-طراحی سیستم های تعلیق،ترمز و فرمان

۷-سازه بدنه خودرو

۸-مکاترونیک

**مواد امتحانی:

۱-زبان عمومی و تخصصی

۲-ریاضیات(ریاضی عمومی ۱و۲ ، معادلات دیفرانسیل ، آمار و احتمال مهندسی)

۳-حرارت و سیالات(ترمودینامیک ، مکانیک سیالات ، انتقال حرارت)

۴-جامدات(استاتیک ، مقاومت مصالح ، طراحی اجزاء)

۵-دینامیک و ارتعاشات(دینامیک ، ارتعاشات ، دینامیک ماشین ، کنترل)

۶-ساخت و تولید(ماشین ابزار ، قالب پرس ، علم مواد ، ماشین های کنترل عددی ،ا ندازه گیری ،  تولیدمخصوص ، هیدرولیک و نیو ماتیک ، مدیریت تولید)

------------------------------------------------------------
گرایشهای دوره کارشناسی ارشد:1- ساخت و تولید:


هدف ترتیب کارشناسانی است که با به کار بردن تکنولوژی مربوط به ابزارشناسی و ابزارسازی، ریخته‌گری، جوشکاری، فرم دادن فلزات و … کارگاه یا کارخانه‌های تولیدی آماده کار در زمینه ساخت و تولید ماشین‌آلات صنایع را طراحی کنند.


2- طراحی کاربردی:


هدف تربیت متخصصانی است که بتوانند در مراکز تولید و کارخانه‌ها اجزاء و مکانیزم‌های ماشین آلات مختلف را طراحی کنند. در این گرایش به بررسی انواع نیروها، حرکت‌ها و تأثیر آنها در اجزاء مختلف ماشین پرداخته شده و بهترین حالت قطعه مورد نظر برای تمامی آن نیروها و گشتاورها برای برداشتن بهترین کارایی در عمر مناسب طراحی می‌گردد.


3- تبدیل انرژی :


این رشته در به کار بردن علوم و تکنولوژی مربوط جهت طرح و محاسبه اجزاء سیستمهایی که اساس کار آنها مبتنی بر تبدیل انرژی انتقال حرارت و جرم است به متخصصان کارایی لازم را می‌دهد و آنها را جهت فعالیت در صنایع مختلف مکانیک در رشته حرارت و سیالات آماده می‌سازد.


4- پزشکی - بیومکانیک:

بیومکانیک در واقع کاربرد علم مکانیک در بیولوژی (زیست‌شناسی) می‌باشدو در بیومکانیک هدف درک مکانیزم سیستمهای زنده است. در مورد یک اورگانیزم هم بیومکانیک کمک به درک عملکرد طبیعی آن تخمین تغییرات در اورگانیزم و پیشنهاد روشهای مصنوعی در مورد آن می‌نماید. گرایش بیومکانیک توانایی طراحی و ساخت تجهیزات و مواد لوازم پزشکی ایمپلنت‌ها اورتزها و پروتزهای مناسب و سازگار با بدن موجود زنده‌ را به متخصصان می دهد.

5- طراحی سیستم محرکه خودرو:

هدف تربیت متخصصانی در زمینه‌‌های مختلف اجزاء خودرو برای طراحی خودروهایی با مصرف سوخت و آلودگی بهینه و راحتی و آسایش بیشتر سرنشین و عمر مناسب در کاربردهای مختلف خودروها می‌باشد.


6- طراحی سیستم های تعلیق ، ترمز و فرمان:

هدف تربیت متخصصانی در زمینه‌‌های مختلف اجزاء خودرو برای طراحی خودروهایی با مصرف سوخت و آلودگی بهینه و راحتی و آسایش بیشتر سرنشین و عمر مناسب در کاربردهای مختلف خودروها می‌باشد.
 
7- سازه بدنه خودرو:

هدف تربیت متخصصانی در زمینه‌‌های مختلف اجزاء خودرو برای طراحی خودروهایی با مصرف سوخت و آلودگی بهینه و راحتی و آسایش بیشتر سرنشین و عمر مناسب در کاربردهای مختلف خودروها می‌باشد.
8- هوا و فضا:

9- دریا:

هدف تربیت متخصصانی است که به طور تخصصی در ارتباط با کشتی و سازه‌های دریایی مثل اسکله‌ها و سکوهای نقتی متحرک مطالعه می‌کنند و طراحی بدنه، استحکام بدنه، سیستم‌های موتور گیربکس، پایداری کشتی در مقابل امواج جانبی کشتی و طراحی مربوط به ناوبری (مسیریابی کشتی) می‌پردازند.


10- سیستمهای انرژی و محیط زیست:

هدف تربیت متخصصانی برای طراحی سیستمهای بهینه مصرف سوخت بر اساس معیارهای اقتصادی می‌باشد. متخصصان این رشته با واحدهای مربوط به اقتصادی که می‌گذرانند بحث‌های مکانیکی مورد نیازی که فرا می‌گیرند به طراحی سیستمهای انرژی بر اساس بهینه مصرف انرژی و بهینه آلودگی محیط زیست می‌پردازند.


11- هسته ای:

هدف تربیت متخصصانی برای طراحی و استفاده از انرژی هسته‌ای است و به ۳ گرایش پرتوپزشکی، طراحی راکتور و چرخ سوخت تقسیم می‌شود که در گرایش راکتور به تکنولوژی تولید سوخت هسته‌ای بر اساس طراحی راکتور مناسب و دینامیک راکتور صورت می‌گیرد. درگرایش چرخه سوخت به فرآیندهای سوخت هسته‌ای از استخراج از معدن تا لحظه‌ای که به سوخت تبدیل می‌شود پرداخته می‌شود و در گرایش پرتوپزشکی به استفاده از انرژی هسته‌ای در کاربردهای پزشکی از جمله MRI و CT scan و … پرداخته می‌شود

گرایشهای دوره دکتری:


1- طراحی کاربردی
2- تبدیل انرژی
3- سیستمهای دریایی

4- رباتیک
5- خودرو
6- هسته ای
7- مکاترونیک
8- دینامیک سیستم ها


 

+ نوشته شده در  شنبه سوم بهمن ۱۳۸۸ساعت 12:32  توسط رضا طاهری  |